Yaşamaya Engel Yok …

Yaşamaya Engel Yok …

Merhaba Bursamom  ailesi;

Paylaşılacak o kadar çok önemli tecrübe o kadar çok konu başlığım var ki hangisinden başlayacağımı şimdiden düşünmekteyim.

Ama ilk kendimden bahsederek beni  biraz tanıyın istedim …

Canan şuan 33 yaşında ‘celebral palsy’ li bir kadın, bir anne.

Engeli 2 yaşında olmasına rağmen yürüyememesi ile ortaya çıkmış. İlk okula başlamadan okuma yazmayı evde televizyondaki susam sokağı adlı çocuk programından öğrenen tipik bir 90’lar çocuğuyum J

8 yaşında ilkokula başladım o zamanlar kaynaştırma öğretimi yeni başlamıştı .okul müdürümün  bu çocuk zeka engelli olabilir önyargılarına  rağmen o okula MEB’ in yaptığı  IQ  testinde üstün zekalı olduğumu kanıtlayarak başladım.

Orta okul da engelimle ilgili ön yargılar devam etti ve çok hırpalanmama rağmen Anadolu sağlık meslek lisesini  bursa 1. Olarak kazandım , ama sevinemedim.  Çünkü o zaman ki yönetmelikte engelli bireyler sağlık okuyamıyordu.

Böyle oldu diye beni  MEB dönemin en iyi lisesine kaynaştırma öğrencisi olarak yerleştirdi. Sorunlar bitti mi ? Hayır yazım çirkin okunmuyor diye öğretmenlerim sürekli şikayetçi oldu test ile sınav olman diğer arkadaşlarıma haksızlık gibi geldi derken kendimi lise 2. Sınıfta bir tekstil fabrikasında ayakçı diye adlandırılan eleman olarak buldum J yani okulu okul yönetiminin okuldan atılma baskısı ile bıraktırıldım.

17 yaşında cinsel istismara uğradım istismarcımla  evlendirildim . Evliliğim süresince şiddetin her rengini yaşadım. 19 yaşında hamile kaldım 20 yaşında anne oldum lohusalık döneminde bıçaklandım ve şiddeti ispatlayıp ayrıldım. Kızıma 14 yıl maddi manevi  hem annelik hem babalık yaptım. Bu süre içinde hayatım pekte renkli  geçmedi ama güzel işler başardım . Kendimi kişisel yönden geliştirdim 13 yıl  hastanelerde tıbbı sekreterlik yaptım emekli oldum . Ama emekli oldum diye durmak yok yine çalışmaya devam ediyorum özel bir hastanede. Profesyonel fotoğrafçılık yapıyorum ,4 kişisel sergi açtım . Sonra Engelli kadınlar derneğini kurdum . 4 yıldır bu derneğin yöneticiliğini yapıyorum ilerleyen dönem de bununla ilgili deneyimlerimin   detaylarını yazılarımda okuyabileceksiniz.  Bir buçuk yıl önce Çok başarılı geçen 8 saatlik bir  beyin ameliyatı  geçirdim . şuan eskiye göre çok çok çok iyi durumdayım J Sabır ve tevekkülle  Allah onca sıkıntılı günlerin ardından bana mucizelerini hediye etti.

Şimdiiii kendimi size tanıtmışken  bu haftanın anlam ve önemine de değinmeden  olmazdı .   Bu hafta Celebral Palsy ( CP) farkındalık haftası halk  dilinde bu engel grubuna SPASTİK ENGELLİ   deniyor.  Bende bir Celebral Palsy li olarak  bizlerin nelerin üstesinden gelebileceğimizi  ne kadar savaşçı ruhumuzun olduğunu( bunu Keçi inadı diyorum ben J ) ve fırsat verilirse kendimiz ve diğer bireyler için birşeyler üretebileceğimizi size anlatmak  istedim aslında…

Bizleri ötekileştirmek  yerine  Bizlerin farklılıklarını bizlerle dost ,arkadaş ,sevgili ve eş olarak  kendi hayatınıza katıp pozitif olarak hayatımızdaki mucizeleri  bizimle paylaşabilirsiniz !!!

Dünya Celebral palsy farkındalık haftasında gel Celebral palsy li çocuklarımızla birlikte hayatı paylaşalım FARKIMIZ  FARKINIZ OLSUN!!!

ÇÜNKÜ ONLARIN MUCİZELERİ KÜÇÜCÜK TEBESSÜMLE BAŞLAYAN KOCAMAN DOSTLUKLARA İHTİYACI VAR…

Sizlerle tanıştığıma çok memnun oldum bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle …

Yüreğinizden öperim…

Canan Aykanat

Bu Yazıyı Paylaş