Kadın Doğumcu Kimdir…

Kadın Doğumcu Kimdir…

Bizler, dünyada ve ülkemizde Tıp Uzmanlıkları Kurulları tarafından ‘Kadın hastalıkları ve Doğum’ uzmanları olarak tanınmakla birlikte toplumumuzda yaygın olarak ‘kadın doğumcu’ olarak adlandırılırız.
O halde bir kadın doğumcu olarak kendimizi sizlere tanıtayım. Bizler, kadın üreme organlarının yapısı ve çalışma prensipleri hakkında bilgiye sahibiyiz. Bu bilgilerimizi kullanarak öncelikle kadının üreme organlarının sağlıklı ve düzgün çalışmalarını sağlamaya çalışırız.
Bu amaçla kadınları dinler, onları muayene eder ve laboratuvar testleri yaparız. Bu süreçte saptadığımız rahatsızlıkları çözmeye çalışır, kadınların sağlıklarını geri kazanmalarını sağlarız.

Ayrıca hamile kadınlarla birlikte çalışır, hamilelik sürecini doğal ve uygun ortamda sürdürmelerini sağlamak amacıyla hamilelikleri boyunca bakım sağlar, bebeklerini güvenli bir ortamda dünyaya getirmelerine yardımcı oluruz. 🤱🏼Bu süreçler pek çok zaman uzun saatler süren, ve yüksek performans gerektiren, bazen sonucu öngörülemeyen bir çalışma temposu gerektirse de bu zorlukları çoğumuz görmez, hatta farketmez bile. Herhalde diğer meslektaşlarım da benim gibi düşünecektir çünkü mesleğimiz ne kadar zahmetli, meşakkatli, yorucu olsa da yine de bizler işimizi seviyoruz. Mesleğimi yaparken iyileştirdiğim, yardımcı olabildiğim, mutlu ettiğim ve kalplerine dokunabildiğim insanlar gördüğümde çok mutlu oluyorum ve mesleğimi seviyorum diyorum. Bana sorsalar ya da fırsat verseler başka bir meslek düşünür müsünüz diye, cevabım net olarak hayır olurdu. Ne başka bir meslek ne de başka bir uzmanlık dalı düşünürdüm. Ben, hastaların ve hasta ailelerinin hayatlarının değiştiği anlarda aktif rol üstlendiğimin bilincinde olarak mesleğimi daha da çok seviyorum.♥️

Ben kadın hastalıkları ve doğum gibi çok geniş bir sağlık alanının bazı konularında daha yoğun çalışıyorum.

Ne mi bu alanlar?

Birincisi üreme sağlığı ve tüp bebek, ikincisi riskli gebelikler ve doğum, bir diğeri ise kadın hastalıklarının tıbbi ve cerrahi tedavileri.
Bu alanlardaki uzun yıllardan beri elde ettiğim bilgi ve birikimimi kullanarak kadınların sağlıklarını korumaya ve onlara bu süreçte destek olmaya çalışıyorum.

Doç.Dr.Mehmet Aral Atalay

Mucize Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi

Bu Yazıyı Paylaş