Hamilelik ve Kozmetik Problemler

Hamilelik ve Kozmetik Problemler

Hamilelik dönemi her ne kadar beraberinde güzelliklerle gelse de minik misafirimizin büyümesiyle birlikte artan hormonlara bağlı olarak bazı görsel problemleri de beraberinde getirir. Lekeler,  çatlaklar ve saç dökülmesi bu problemlerin en başta gelenlerindendir.

Gebelik kesesi büyüdükçe artan hormonlara bağlı olarak cilt rengini veren melanosit denen hücrelerin sayısında artış yaşanır. Buna bağlı olarak göbek orta hatta, yüzde, koltuk altı ve kasık bölgesinde renk değişiklikleri gözlenebilir. Ten rengi, genetik özellikler, güneş ışınlarına maruziyet bu değişikliklerin az veya çok olmasını etkileyen faktörlerdir. Gebelikte güneş ışınları D vitamini sentezlenmesinde gereklidir ama güneşlenme periyotları 30 dakikayı geçmemelidir, 30-50 faktör UV korumalı kremler tercih edilmelidir. Mevcut lekelerin çoğunluğu hamilelik bitiminden sonra yavaş yavaş gerileyecektir. Geçmeyen lekelerin tedavisi için bir uzman desteği almakta fayda vardır.

Bir diğer problem de göbek bölgesinde oluşan çatlaklardır. Hızlı kilo alımı, sıvı alımının az olması, genetik özellikler, cildin nemsiz kalması çatlakların başlıca nedenleridir. Burada modifiye edilemeyen tek sebep genetik yapıdır. Hamilelikte kilo alımını 10-12 kilo ile sınırlayarak, günlük 2-3 litre sıvı alarak ve doktorunuzun önereceği ürünlerle cildinizin nemli ve yumuşak kalmasını sağlayarak çatlakların önüne geçebilirsiniz. Cildinizi nemli tutmak için doğal olsun derseniz zeytinyağı, kakao+badem yağı karışımını kullanabilirsiniz. Burada sizi uyarmam gereken nokta şu ki badem yağı tüylenme artışını tetikleyebilir. Kozmetik ürünlerden ise bebek yağları, vaselin, çatlak önleyici özel kremler tercih edilebilir. Özellikle dördüncü aydan sonra, gün içerisinde 1-2 kez ile başlayıp, yedinci aydan sonra günde 3-4 keze çıkarak, karın cildinize, bacak ve kol iç yüzlerinize, dairesel hareketlerle masaj yaparsanız hem cildinizi nemlendirmiş hem de cildinizin kan dolaşımını arttırarak çatlak oluşumunu önlemiş olursunuz.

Son olarak değinmek istediğim nokta da saç dökülmesi. Yine artan hormonların etkisine bağlı olarak, büyüme dönemindeki saç teli miktarı %80 den %70 e, 10 dinlenme dönemindeki saç teli miktarı da %20 ye çıkar ve bu fark dökülen saç telinin sayısını belirler. Günde 50-60 tele kadar normal kabul edilirken fazlası için mutlaka demir eksikliği, vitamin alımındaki kısıtlılık, tiroid-şeker hastalığı gibi yandaş hastalıklar araştırılmalıdır.

Saç dökülmesinde önlem olarak aşağıdaki uyarıları dikkate almanız, bu dönemi en az kayıpla atlatmanıza yardımcı olacaktır.

  • Dengeli beslenmeye özen gösterin
  • Diyetinizde B vitaminleri, C vitamini, E vitamini, çinko, selenyuma önem verin.
  • Biotin içeren şampuanları tercih edin
  • Saçınızdaki gerginliği ve yıpranmayı arttıracak, sıkı bağlama, fön, maşa gibi işlemlerden kaçının
  • Saçınızı çok sık yıkayarak, beslenmesini ve nemli kalmasını önlemeyin.
  • Saç diplerinize parmağınızla masaj yaparak kanlanmasını arttırın.

 

Mutlu bir hamilelik süreci geçirmeniz ve güzelliğinize güzellik katmış olarak en değerli misafirinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza almanız dileğiyle…

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Op.Dr.Emre Uysal   

 

Bu Yazıyı Paylaş