Gebelik Kaybı ve Önlemler…

Gebelik Kaybı ve Önlemler…

Merhabalar  Bursamom.com’un sevgili anne ve anne adayları ;

Hamilelik ve hamilelik sürecini hep mutlulukla, keyifli anlarla bağdaştırırız. Aslında bu doğrudur da. Gebeliklerin %80 i mutlu sonla biter ama kalan ailelerin hikayeleri çok paylaşılmaz çünkü hep bir hüzün, hep bir burukluk içerir.

İtiraf etmek gerekirse bir hekim olarak benim de en çok üzüldüğüm anların başında gelir tekrarlayan gebelik kayıpları.

Peki tekrarlayan gebelik kaybı nedir, neler bu duruma sebep olur ve neler yapmak gerekir?

Şimdi dilersiniz,  kafanızı karıştırmadan kısa kısa bu soruların cevaplarını verelim.

Üç veya daha fazla gebeliğin ardışık olarak 20 hafta ve altında kaybedilmesi durumunda tekrarlayan gebelik kaybından bahsederiz. Üreme çağındaki çiftlerde tekrarlayan gebelik kaybı sıklığı %0,5 ile %1 arasında değişmektedir.

Gebelik kayıplarının en sık sebeplerini ise

 1. Genetik problemler
 2. Pıhtılaşma problemleri
 3. Rahime ait anatomik nedenler
 4. Hormonal bozukluklar
 5. İmmün sistem hastalıkları

olarak sıralayabiliriz.

Bu maddelerden de anlaşıldığı üzere tekrarlayan gebelik kaybını geniş bir yelpazede değerlendirmek gerekir. Yani Kadın Doğum, Genetik, Hematoloji, Endokrinoloji ve İmminoloji gibi branşları içeren multidisipliner bir yaklaşım ile bu üzücü durumun üstesinden gelebiliriz.

Ultrason ile anatomik problemlerin tespiti, anne ve babanın genetik yapısının incelenmesi, anneye ait pıhtılaşma problemlerinin belirlenmesi, hormon bozuklukları ve immün sistem rahatsızlıkları için kan tetkiklerinin yapılması ile büyük bir oranda sebep ortaya konur. Sonrasında belirlenen probleme yönelik tedaviler ve alınacak tedbirlerle birlikte çiftimiz sağlıkla minik mucizesine kavuşur.

Bunlar biz uzmanlar tarafından planlanıp şekillendirilecek tedavi yaklaşımlarıdır. Peki anne baba adayımızın elinden gelen şeyler yok mudur? Onlar bu sürece nasıl destek olabilirler?

Formül basit aslında;

 • Sağlıklı beslenme
 • Stresten uzak bir hayat
 • İyi bir uyku düzeni
 • Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak
 • İdeal kiloya ulaşmak ve onu korumak
 • Veee en önemlisi umudunuzu kaybetmemek 👍👍👍

Tekrarlayan gebelik kaybı olan çiftlerime verdiğim bir örnek var. Ne kadar şanslısınız ki gebe kalabildiğinizi biliyoruz. Annemizin üretkenliği iyiymiş ki yumurtlaması olmuş, tüpleri açıkmış ki o mucizevi kanalda ilerleyebilmiş, babamızın  milyonlarca spermi varmış ki gidip  o yumurtaya kavuşabilmiş ve şanslı sperm ile yumurtanın döllenmesi sonrası oluşan embriyo, güzel bir yolculuk sonrası rahime yerleşebilmiş. Yani sistemin % 99’ u kusursuz bir şekilde işlemiş! Bakarsanız bu bile kocaman bir başarı, o yüzden inancınızı kaybetmeyin.

Sevdiğim güzel bir söz ile yazıma son vermek istiyorum: “ Yere düştüğünüz zaman kaybetmezsiniz, asıl ayağa kalkmaktan vazgeçtiğiniz  zaman kaybedersiniz! “

Sağlıkla ve mutlulukla minik mucizenize kavuşacağınız güzel günlere

Op.Dr.Emre Uysal

Bu Yazıyı Paylaş