Bursa’da Çocuğumla Nereye Gidebilirim?

Bursa’da Çocuğumla Nereye Gidebilirim?

Özellikle instagram üzerinden “Müge Hanım çocuğumuzla gidebileceğimiz yer önerir misiniz? Veya “Hafta sonu çocuğumuzla ne yapabiliriz?” vb. gibi sorular sıklıkla gelmekte.

Ben de bu konuda özellikle öneri getirirken çok titizlendiğim için genellikle annelerin bursa rehberi www.bursamom.com da yer alan alanları öneri olarak getiriyorum. Çünkü sitede yer alan “nereye gidelim?” sekmesinde yer alacak her mekan/firmanın öncelikle benim içime sinmesi ve onları önerecek isem gönül rahatlığı ile önerebileceğim başarıda, titizlikte olmasına dikkat ediyorum.

Çocukla Nereye Gidelim?

Örneğin; yaz aylarında bu sorular geldiğinde öncelikle Bursa’daki ücretsiz oyun alanlarından bahsediyordum. Podyum Parkın Çocuk Parkı ve ya Şahinkaya Okul Parkı, kızımdan da bildiğim için, hem çok keyif aldıkları hem çocukların fazla olması sebebi ile sosyalleştikleri, alanlarının geniş olması, parkta yer alan araç gerecin fazla olması sebebi ile diledikleri gibi vakit geçirebilecekleri oyun alanları.

Bunların dışında kızımın küçüklüğünden beri giderken çok heyecanlandığı (daha yürümüyordu), doğanın içinde olan Balat Binicilik. Profesyonel eğitimciler eşliğinde önce kapalı manejde turlayıp ardından da Balat ormanına çıkarak yine ufak bir tur atmalarına olanak sağlıyorlar. Bunun yanında profesyonel binicilik dersleri de vermektedirler. Atın otizm vb. hastalıklardaki rehabilite özelliğinden dolayı da Bursa Balat Binicilik çok tercih edilen ve çocuklar tarafından da çok keyif aldıkları bir at biniciliği halini almıştır.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Bursa’da da oyun evleri son zamanlarda inanılmaz derecede artış gösteren, ailelerin ve aslında çoğunlukla annelerin yarım saat bile olsa kahvelerini keyifle içerken (çocuklarını da bu aşamada görebiliyorlar), çocuklarının eğitimli ablalar kontrolünde veya eşliğinde oynadığı, etkinlik yaptıkları alanlardır. Hatta ve hatta annelerin günlerini, doğum günlerini yaptığı alanların ilk 3 üne oyun evleri girmektedir. ANCAK! Her oyun evi bu işlevlerin tamamını yerine getirememektedir. Özellikle oyun alanında bir ablanın olmaması ve annenin de doğal olarak içerde kontrol olmadığı ve çocuk yalnız oynamaktan sıkıldığı için içeriye girecek olması, oyun evi mantığının tamamen dışına çıkmaktadır. Çünkü anne yine az da olsa dinlenemez ve ekstra stres yaşar. (Bazen içerde olan çocukların paylaşmayı bilmemelerinden dolayı yaşadıkları kavga vb. kontrol eden, gözlemleyen vb. biri olmadığında sıkıntılar çok büyük olabilmektedir.) İşte ilk tanıdığım (ardırdan çok fazla oyun evi açıldı) cafe/ oyun evi Cafe Beştaş; tüm bu kriterlere fazlası ile önem veren, yaz mevsimi de olsa, cafe de kimse olmasa da mutlaka 1 veya 2 oyun ablası bulunduran çocuk oyun cafesi’dir. Bu oyun ablaları da genellikle çocuk gelişimcidir. Eğer biraz nefes almak şöyle keyifle kahvemi/çayımı yudumlamak hatta soğumadan mantımı yemek istiyorum derseniz ve o keyifi yaparken de çocuğunuzun oyun alanında ablalar ile mutlu bir zaman geçirmesini istiyor iseniz Cafe Beştaş önerilerim arasındadır.

Kış aylarında Bursa’da hafta sonları aileler genellikle avm’lere gidiyor. Ve artık avmlerinde çeşitli çocuk oyun alanları mevcut. Bunlardan Tuana’nın en çok sevdiği Sur Yapı Avm’deki Kummy. Yurt dışından özel getirilen, mikrop barındırmayan bu özel kumda çocuklar sahil kenarındaymışçasına keyifli vakit geçirirken siz isterseniz izliyorsunuz isterseniz de Kummy’e çocuğunuzun ne kadar kalmasını istediğinizi belirtip, cep telefonunuzu kaydettirerek avm de rahatlıkla alışverişinizi yapabiliyorsunuz. Kummy içeri giren her çocuğun sırtına numara vererek karışıklık olmasına engel olup, güzel de güvenlik önlemi almış oluyorlar.

Bursa’da bir diğer keyif alarak vakit geçirdiğimiz oyun alanı da Koru Park Avm’de bulunan Smart Play. Burasını yine sevmemizin sebebi içerde 3-4 tane kontrolü sağlayan ve çocuklarla eğlenen ablaların olması. Çünkü çok geniş bir alana kurulmuş alan Smart Play de anne/baba olarak bazen çocuklar göremeyeceğiniz alanlara girebiliyorlar (Ablalar işte burada çok önem arz ediyor.) Alanın geniş olması çocukların keşfetme süresini uzatırken, sizin de yine aynı şekilde ister izlerken dinlenmenizi isterseniz de alışverişinizi rahatlıkla yapmanıza olanak sağlıyor. Buraya 3 yaş altı alınmıyor bu da önemli bir güvenlik kontrolüdür bence.

Son olarak da hem öğrenirken hem de keyif alabilecekleri 4 yaş üzeri çocuklarınızla gidebileceğiniz Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezinden bahsetmek istiyorum.

Tuana ile gittiğimizde 2 yaşındaydı ve o zamanlar onun için burası ona fazlası ile ağırdı. Çünkü burası daha çok bilim ve teknolojiyi deneyimleyecekleri, kendileri tasarlanan mekanizmaları denerken öğrenebilecekleri, çok keyifle deneyimler kazanacakları kocaman bir merkez. O yüzden 4 yaşımızdan sonrasını keyifle bekliyoruz.

Benden bu hafta bu kadar J Annelerin Bursa Rehberi “Bursa’da çocuğumla nereye gidebilirim?” Sekmemize girecek sırada çok kaliteli, farklı ve yararlı mekanlar var. Onları da tanıtmak için sabırsızlanıyorum.

Sevgilerimle

Müge ERON

Bu Yazıyı Paylaş